Blog

Krzyż

2 czerwca 2012 • przez • w Artykuły

TEZY NA TEMAT SPRAWIEDLIWOŚCI Z WIARY – część IX – KRZYŻ

„Bóg wybacza grzesznikom, nie grzechom. Biblia nazywa to przebaczeniem grzechów. Jezus umarł, ponieważ grzechy tylko tym sposobem mogły być wybaczone”.

Bóg nie zmienia swego prawa i nie robi wyjątków. Grzech nie jest niezauważony, nie może po prostu być pominięty. Rzymian 6,23 jest ciągle aktualny: „Zapłatą za grzech jest śmierć”. Dzięki swojej miłości Bóg znalazł drogę wyjścia. Śmierć Chrystusa na krzyżu umożliwiła Mu wybaczenie grzesznikom. W ten sposób Bóg obronił swoją sprawiedliwość i zapewnił nasze wybawienie.

Przez śmierć Chrystusa na Krzyżu, Bóg „sam był sprawiedliwym i usprawiedliwiającym tego, który wierzy w Jezusa” (Rzymian 3,26). Ofiara Chrystusa w naszym zastępstwie umożliwiła Bogu zachowanie Jego sprawiedliwości i przebaczenia dla grzesznika. Krzyż Golgoty objawia Bożą sprawiedliwość, ale równocześnie dostarcza metody, dzięki której człowiek może dostąpić przebaczenia grzechów bez unicestwienia Bożej sprawiedliwości.

Uznanie, że potrzebujemy bardziej wybawienia niż wykształcenia jest poniżeniem dla ludzkiej dumy. Ale całkowitą podstawą chrześcijańskiej wiary jest przesłanka, że ludzkość potrzebuje Zbawiciela. Cały system ofiarniczy, od czasów Adama i Ewy przy bramie ogrodu Eden, aż do świątynnych obrzędów w czasach Jezusa, był oparty na zrozumieniu, że przyjdzie zastępca, który zajmie miejsce grzesznego człowieka, aby on mógł dostąpić zbawienia. Chrystus był „Barankiem Bożym zabitym od założenia świata” (Objawienie 13,8).

Zbawienie staje się udziałem człowieka tylko dzięki przyjęciu ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Zbawiciela. Nie ma nic, co moglibyśmy dodać do Jego ofiary. Nasze dobre uczynki niczego nie dodają. Nasze posłuszeństwo czy samopoświęcenie również nic. Możemy tylko przyjąć zupełną ofiarę Chrystusa w naszym zastępstwie.

Pojednanie nie zostało jednak jeszcze ukończone. W starotestamentalnym Dniu Pojednania, dzień nie zakończył się, gdy kapłan złożył ofiarę. Grzechy ludu ostatecznie zostały przeniesione na kozła i kozioł musiał być wypędzony na pustynię. Gdy Jezus umarł na krzyżu, bitwa polegająca na staniu się naszym Zastępcą, z powodu naszych grzechów, została wygrana. Ale wojna nie była (i nie jest) do tej pory ukończona. Jeżeli Bóg nie zamierzałby niczego więcej dokonać w sprawie naszego wybawienia, po krzyżu Golgoty, wtedy nigdy nie powinniśmy zaznać dnia bólu, cierpień, smutku czy śmierci po tym fakcie. Gdy Chrystus powstał w poranku dnia zmartwychwstania, wszyscy, którzy kiedykolwiek żyli, a umarli, powinni powstać z Nim, a nie tylko małą grupa „pierwocin”. Gdy wniebowstąpił, wszyscy, którzy przyjęli go, od Adama, aż do łotra na krzyżu, powinni pójść z Nim do Nieba. Wiemy jednak z Pisma Świętego, że nie miało to miejsca. Na krzyżu Golgoty Jezus Chrystus tylko rozpoczął plan zbawienia. Jego zakończenie będzie o wiele bardziej wspanialsze niż możemy to sobie wyobrazić. „Czego od wieków nie słyszano, czego ucho nie słyszało i oko nie widziało oprócz Ciebie, Boga działającego dla tego, który go oczekuje” (Izajasz 64,4).

Czy znasz plan wydarzeń czasów końca, które doprowadzą do zakończenia planu zbawienia? Jeśli nie poznałeś go w pełni, studiuj pilnie Biblię i książki: Wielki Bój i Wydarzenia czasów końca – E. White oraz Jezus i Jego Świątynia – W. D. Frazee.

Opracowanie na podstawie M. Vendena

0 Comments

Polub nas na Facebooku

Wtorki z Biblią

Poselstwo trzeciego anioła

Poselstwo trzeciego anioła

Życie ma sens

Życie ma sens